9 Načina kako zaštititi Facebook i Instagram račun od hakiranja

Podijeli članak:

9_načina_kako_Zaštiti_facebook_i_instagram_racun_od_hakiranja

S obzirom na to da su Facebook i Instagram neke od najpopularnijih društvenih mreža, kako za osobne profile tako i poslovne stranice, važno ih je dobro zaštititi od hakiranja.

Hakiranje ne samo da može ugroziti vaše osobne informacije, već može i dovesti do neautoriziranog pristupa vašim kontaktima i njihovim kontaktima i sadržaju.

U ovom blog postu, predlažem 9 načina za zaštitu vaših stranica i profila.

1.KORISTITE JAKU LOZINKU

Prvi korak u zaštiti vaših profila je korištenje jakih lozinki. Izbjegavajte očite lozinke poput „123456“ ili „password“, brojeva iz svog datuma rođenja ili datuma rođenja svoje djece ili vjenčanja.

Umjesto toga, kombinirajte velika i mala slova, brojeve te specijalne znakove, idealno je da lozinka ima oko 11-12 znakova.

Primjer jake lozinke može biti „Moj$uperLozaPasa139“. Cilj je stvoriti lozinku koja je teška za pogađanje, ali lako pamtljiva za vas. Svakako je važno da imate negdje fizički zapisane sve važe poslovne lozinke ili sačuvane u zaštićenom dokumentu, offline.

2. AKTIVIRAJTE DVOFAKTORSKU IDENTIFIKACIJU (2FA)

Dvofaktorska autentifikacija predstavlja dodatni sloj sigurnosti koji zahtijeva ne samo lozinku, već i jedinstveni kod koji se šalje na vaš mobilni uređaj ili email. Ova funkcionalnost dostupna je na obje platforme i jednostavna je za aktiviranje. Kada je 2FA uključena, čak i ako haker dobije vašu lozinku, ne može pristupiti vašem računu bez dodatnog koda.

3. REDOVITO AŽURIRAJTE LOZINKE

Čak i uz jake lozinke i dvofaktorsku autentifikaciju, važno je redovito mijenjati lozinke. Preporučuje se promjena lozinki svaka tri do max. šest mjeseci. Ov0 pomaže u smanjenju rizika, osobito ako ste već imali bilo kakve sigurnosne incidente.

4. BUDITE OPREZNI SA VEZAMA I PRIVICIMA

Mnogi napadi započinju kroz phishing – tehniku kojom se zavaravaju korisnici da kliknu na sumnjive linkove ili odaberu privitke. Nikada ne klikajte na linkove iz nepoznatih izvora i izbjegavajte preuzimanje privitaka koji dolaze s nepoznatih adresa.  Kod poznatih izvora, također provjerite email sa kojega je poslana poruka ili privitak. Ne otvarajte linkove poslane od prijatelja i rodbine dok ih ne pitate što su Vam to poslali i dok ne odgovore gdje link vodi. Uvijek provjerite URL web stranice prije nego što se prijavite u svoj račun.

5. PREGLEDAJTE POSTAVKE PRIVATNOSTI

Redovito provjeravajte i prilagodite postavke privatnosti na svojim profilima. Ove postavke omogućuju vam da kontrolirate tko može vidjeti vaše objave, komentare i druge informacije. Pravilno postavljene postavke i ograničenja mogu značajno smanjiti rizik od zloupotrebe vaših podataka.

6. PRATITE AKTIVNOSTI NA RAČUNU

Facebook i Instagram nude opcije za praćenje aktivnosti na vašem računu. Redovito pregledavajte prijave sa sumnjivih lokacija te ako primijetite nešto nepoznato, odmah promijenite lozinku i obavijestite podršku.

7. OBAVIJESTI O SUMNJIVIM AKTIVNOSTIMA

Obavezno obratite pažnju na obavijesti koje primate od Facebooka i Instagrama o sumnjivim prijavama. Ako primite obavijest o aktivnostima koje niste poduzeli, to može signalizirati da je vaš račun bio kompromitiran.

8. OSIGURAJTE SVOJE PAMETNE UREĐAJE

Vaša sigurnost ne ovisi samo o lozinkama i postavkama. Uvjerite se da su svi uređaji (računala, pametni telefoni i tableti) s kojih pristupate društvenim mrežama zaštićeni antivirusnim programima i redovito ažurirani. Da, i Apple uređaji trebaju antivirus programe. Ne zaboravite redovito raditi sigurnosna ažuriranja sustava, jer ona često donose važne zakrpe za poznate ranjivosti.

9. PRATITE TECH INFORMACIJE O TEHNOLOŠKIM PREVARAMA

Informirajte se o najnovijim prijetnjama sigurnosti na internetu. Hakeri koriste sve sofisticiranije tehnike, poput AIa, stoga je bitno znati kako prepoznati potencijalne prevare ili sumnjive aktivnosti. Često mediji izvještavaju o takvim prevarama pa je dobro pratiti tech vijesti, budući da one često pogađaju upravo male poduzetnike i ljude sa slabo zaštićenim računima.

U današnje digitalno doba, kada dijelimo puno više informacija o sebi nego smo možda i svjesni, a koje se mogu lako upotrijebiti za krađu identiteta, krađu novaca sa računa i kartica ali i preuzimanje kontrole nad profilima društvenih mreža, sigurnost vaših online profila je vrlo važna.

Primjenom ovih 9 mjera zaštite možete znatno smanjiti rizik od hakiranja vaših Facebook i Instagram profila. Prevencija je ključ, stoga redovito provjeravajte i ažurirajte svoje sigurnosne postavke i lozinke. Čuvajte svoje online prisustvo i uživajte u sigurnom surfanju društvenim mrežama!

Više članaka

Pošalji upit za konzultacije!