Mali poduzetnici mogu konkurirati velikim brendovima foksuirajući se na personalizirane strategije, one fokusirane na postojeću zajednicu pratitelja i vrijednosti koje dijelite s njima.
Evo vodiča kako maksimalizirati učinak bez velikog budžeta za oglašavanje:
1. Ciljajte lokalno (optimizacija)
Ciljajte lokalno (SEO): Ažurirajte svoj profil na Google My Business, koristite lokalne ključne riječi i uključite pojmove vezane za lokaciju na svojoj web stranici i društvenim mrežama. Na svakom postu na društvenim mrežama označite lokaciju.
Suradnja s drugim malim poduzetnicima: Udružite se s malim poduzetnicima iz svoga grada za međusobne promocije ili zajedničke poklon pakete proizvoda.
2. Pametno koristite e-mail marketing
Segmentirajte svoju listu za newsletter: Prilagodite poruke na temelju prethodnog ponašanja prilikom kupnje (postoje automatski prijedlozi npr. u Mailchimpu), preferencija ili lokacije kako bi e-mailovi bili relevantniji.
Fokus na sadržaj koji donosi vrijednost: Uključite vodiče za poklone, ideje za DIY projekte ili savjete za praznike koji ističu vašu stručnost, dok suptilno promovirate svoje proizvode.
3. Naglasite vrijednost koju nudite i priču brenda
Segmentirajte svoju listu za newsletter: Prilagodite poruke na temelju prethodnog ponašanja prilikom kupnje (postoje automatski prijedlozi kampanja npr. u Mailchimpu), preferencija ili lokacije kako bi e-mailovi bili relevantniji.
Fokus na sadržaj koji donosi vrijednost: Uključite vodiče za poklone, ideje za DIY projekte ili savjete za praznike koji ističu vašu stručnost, dok suptilno promovirate svoje proizvode.
4. Kreirajte ponude s ograničenim vremenom trajanja ili ekskluzivne pakete
Naglasite kratko trajanje ponude i ekskluzivnost: Promovirajte pakete ili posebna izdanja proizvoda (sa limitiranim brojem paketa) za praznike kako biste stvorili osjećaj hitnosti/urgencije za kupnju.
Ponudite pristup za rane kupce: Dopustite vjernim kupcima ili pretplatnicima na e-mail liste rani pristup Black Friday ponudama.
5. Organizirajte blagdanske nagradne natječaje i darivanja na društvenim mrežama
Aktivirajte svoje pratitelje: Organizirajte darivanje za one koji lajkaju, komentiraju i dijele vaše objave ili zamolite pratitelje da označe prijatelje kako bi sudjelovali u kreativnom natječaju. Važno! Ako nasumično odaberite pobjednika morate prijaviti igru na sreću hrvatskoj lutriji. Predlažem da radije organizirate kreativni natječaj gdje žiri bira pobjednika.
Suradnja s mikro-influencerima: Surađujte s lokalnim influencerima s nišnim, vjernim publikama i koji zaista koriste vaš proizvod i dijele vaše vrijednosti. Često imaju veću stopu angažmana od velikih influencera.
6. Ponudite fleksibilne opcije plaćanja
Koristite opcije kupi sada, plati kasnije: Omogućavanje usluga poput Klarne ili Affirma može učiniti skuplje artikle pristupačnijima za kupce s ograničenim kućnim budžetom.
Postavite plaćanje pouzećem za fizičke proizvode: Preko 40% Hrvata preferira kupovinu online pouzećem.
Ponudite poklon kartice: Potičite kupnju poklon kartica, što je lako oglašavati tijekom praznika.
7.Odgovarajte brže kupcima putem aplikacija
Iskoristite WhatsApp ili Facebook Messenger: Ponudite personalizirane savjete za kupnju, odgovarajte na pitanja ili preuzimajte narudžbe izravno.
Podsjetnici za napuštene košarice: Koristite aplikacije za razmjenu poruka, osim automatiziranih dodataka webu za email podsjetnik za napuštene košarice, kako biste nježno podsjetili kupce na artikle ostavljene u košarici s dodatnim popustom. Isto možete učiniti za one koji su kupili koristeći način plaćanja Uplata na račun, pa nisu uplatili.
8. Učinite pakiranje i otvaranje proizvoda posebnim iskustvom
Trenutak kada kupac prvi puta u ruku prima vaš proizvod je nešto što se u korporacijama naziva ‘first moment of truth’ to je prvi dojam koji kupac stiče o vama kao brendu i vašem proizvodu koji je kasnije teško promijeniti ako nije pozitivan. Taj je trenutak danas u prodaji razrađen do najsitnijeg detalja.
Brendovi se žele istaknuti od konkurencije pa paze na svaki detalj: da li je vanjska kutija ili vrećica od recikliranog materijala, da li ste uključili naljepnicu za lakši povrat, kakvog je mirisa kutija kada kupac otvori proizvod, ako je proizvod luksuzan nalazi li se u posebnoj platnenoj vrećici, jeste li personalizirali poruku koja dolazi uz proizvod i dodali besplatne uzorke…
Jedinstveno, ekološko pakiranje: Odaberite održivo, atraktivno pakiranje koje dodaje vrijednost priči o vašem brendu.
Uključite osobnu poruku: Ova jednostavna i besplatna gesta može stvoriti emocionalnu povezanost i potaknuti ponovne kupnje. Ovo je također prednost malog brenda, velike kompanije sa serijskom proizvodnjom i posrednikom kod slanja nemaju toliku kontrolu nad ovim iskustvom.
9. Fokusirajte se na 'remarketing oglase' putem jeftinih kanala za oglašavanje
Ciljajte postojeću publiku i pratitelje: Koristite svoju e-mail listu ili posjetitelje web stranice za ponovno ciljanje/remarketing na društvenim mrežama. To je isplativo i ima veću vjerojatnost konverzije jer su ljudi koji već nešto znaju o vama i vašem brendu i prate vas.
Koristite dinamične oglase na društvenim mrežama: Pokrenite oglase koji ciljaju ljude koji su pregledavali proizvode, ali ih još nisu kupili.
10. Istaknite recenzije i svjedočanstva kupaca
Prikazujte recenzije: Podijelite stvarne recenzije kupaca putem postova na društvenim mrežama ili kreirajte pod-stranicu s iskustvima na svojoj web stranici.
Koristite sadržaj generiran od strane korisnika (UGC): Potičite kupce da objavljuju o vašim proizvodima na društvenim mrežama i koriste vaš hashtag #, što možete podijeliti u svojim storijima i reelsima.
Svaki od ovih koraka će vam pomoći da se istaknete i da pristupite kupcu na osobniji način.